Diabetes, známy aj ako cukrovka, nie je len stav, ktorý ohrozuje normálnu hladinu krvného cukru. Ak sa nelieči včas a dostatočne, môže viesť k vážnym problémom, medzi ktoré patrí aj obávaná diabetická noha. Ako však vlastne vzniká? A dá sa jej nejako predísť?
Obsah
V populácii existuje niekoľko typov cukrovky. Poznáme napríklad tehotenskú cukrovku, ktorá je typická pre obdobie gravidity. Ak sa nelieči, môže viesť k rizikám, ako je príliš vysoká pôrodná váha dieťaťa. To prináša mnohé výzvy, keďže žena môže prežiť komplikovaný pôrod, ktorý sa môže skončiť akútnym cisárskym rezom. Tento typ cukrovky však zvyčajne po pôrode ustupuje.
Ďalším typom je cukrovka 1. typu, ktorá býva vrodená. Ľudia s týmto typom cukrovky nedokážu prirodzene produkovať dostatočné množstvo inzulínu potrebné pre normálne fungovanie organizmu, preto často používajú inzulínovú pumpu alebo si celoživotne aplikujú inzulín injekčne.
Nakoniec existuje cukrovka 2. typu, ktorá sa považuje za postupne získanú. Človek, ktorý ňou trpí, býva v mladosti zdravý. S pribúdajúcim vekom a často aj nevhodným životným štýlom však začne hladina krvného cukru nebezpečne stúpať. Preto musí diabetik pravidelne merať hladinu krvného cukru, užívať lieky, absolvovať kontroly u lekára a dodržiavať diétu a zásady zdravého životného štýlu. Inak hrozí vznik vážnych komplikácií, medzi ktoré patrí aj diabetická noha.
Prečo by ste sa mali diabetickej nohy obávať? A ako zistíte, že môže byť aj vaším problémom?
Čo je diabetická noha a ako vzniká?
Príčiny diabetickej nohy súvisia s tým, že diabetes výrazne ovplyvňuje normálnu funkciu nôh. Medzi hlavné riziká patrí napríklad poškodenie nervov, ktoré vedie k vzniku diabetickej neuropatie nôh. Následkom toho môže mať človek problémy vnímať teplo, chlad, bolesť a podobne. V extrémnych prípadoch môže neuropatia viesť až k používaniu invalidného vozíka alebo iných oporných pomôcok.
Ďalším problémom je, že diabetes negatívne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, čo vedie k zníženiu prekrvenia končatín. Môže sa objaviť gangréna, zhoršené hojenie poranení a množstvo ďalších komplikácií, ktoré môžu negatívne ovplyvniť aj dĺžku života. Objaviť sa môžu aj opuchy, vredy a ďalšie závažné problémy súvisiace s ochorením.
Príznaky a varovné signály
Príznaky diabetickej nohy sa zvyčajne neobjavia zo dňa na deň. Ide o proces, ktorý zahŕňa viacero na prvý pohľad nenápadných prejavov.
Môžete si všimnúť napríklad:
- Bolesť a pálenie v nohách
- Zmenu farby kože na nohách
- Pretrvávajúci pocit chladu v oblasti nôh
- Vredy, rany a pľuzgiere
- Zhoršené hojenie zranení na nohách
- Stratu citlivosti nôh
- Brnenie nôh
- Suchú a popraskanú kožu na chodidlách
- Oslabenie svalstva na nohách
- Zrútenie klenby
Ak sa u vás objaví jeden alebo viac z týchto problémov, neváhajte a čo najskôr sa objednajte na komplexnú zdravotnú prehliadku u svojho lekára. Ak viete, že máte cukrovku, môže ísť o prejav toho, že vaša choroba nie je správne kompenzovaná, a je preto potrebné navštíviť odborníka.
Ako predísť vzniku diabetickej nohy?
Existuje viacero spôsobov, ako predísť diabetickej nohe. V prvom rade ide o dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu, ktoré podporia normálnu hladinu krvného cukru.
Ak o svojej chorobe viete, snažte sa dôsledne dodržiavať opatrenia dohodnuté s lekárom. To zahŕňa diabetickú diétu, kontrolu porcií, pravidelné meranie hladiny krvného cukru glukometrom, pravidelnú pohybovú aktivitu, dostatok spánku, abstinenciu od alkoholu a nikotínu a zníženie stresu.
Na nohy má pozitívny vplyv:
- Dôsledná hygiena
- Používanie hydratačných krémov
- Pravidelná kontrola nôh
- Dezinfekcia obuvi
- Nosienie ortopedickej obuvi alebo vložiek
Takisto môžete zvážiť spoluprácu s ortopédom, ktorý je špecialistom na nohy. Určite nič nepokazíte, ak budete pravidelne navštevovať pedikúru, kde sa o vaše nohy profesionálne postará pedikér.
Prevencia | Tipy a odporúčania |
---|---|
Hygiena nôh | Každý deň kontrolujte stav nôh, dôkladne ich umývajte a sušte. |
Hydratácia kože | Používajte hydratačné krémy na suchú a popraskanú kožu. |
Ortopedická obuv | Noste vhodnú obuv a ortopedické vložky na podporu chodidiel. |
Pravidelná kontrola | Kontrolujte nohy na zranenia, otlaky, pľuzgiere alebo zmeny farby kože. |
Zdravý životný štýl | Dodržujte diabetickú diétu, merajte hladinu cukru a pravidelne sa hýbte. |
Odborná starostlivosť | Pravidelne navštevujte lekára, pedikéra a prípadne ortopéda. |
Vyhnite sa rizikám | Obmedzte fajčenie, alkohol a snažte sa minimalizovať stres. |
Možnosti liečby diabetickej nohy
Jednou z hlavných možností liečby diabetickej nohy a komplikácií s ňou spojených je kontrola a udržiavanie normálnej hladiny krvného cukru. Preto nezanedbávajte odporúčania svojho lekára týkajúce sa kompenzácie cukrovky.
Okrem toho môžu byť potrebné:
- Užívanie antibiotík pri závažných bakteriálnych infekciách
- Vhodná domáca starostlivosť o nohy (pozri vyššie uvedené tipy)
- Fyzioterapia na zlepšenie stavu nôh
- Chirurgické zákroky (v najťažších prípadoch môže byť nutná amputácia končatiny)
Ako vidíte, diabetickú nohu rozhodne nie je vhodné podceňovať. Ak si k nej zvolíte laxný prístup, následky môžete niesť vy sami.
Ako udržať hladinu cukru pod kontrolou?
Ak už trpíte cukrovkou alebo prediabetom, nikdy nezanedbávajte prevenciu a odporúčania svojho lekára. Tie sú kľúčové pre dosiahnutie úspechu.
Zdravý životný štýl a pravidelné meranie hladiny cukru môžete doplniť dlhodobým užívaním prírodných doplnkov stravy, ktoré podporujú normálnu hladinu krvného cukru. Medzi účinné látky, ktoré by takéto doplnky mohli obsahovať, patria:
- Berberín
- Gymnema sylvestre
- Škorica cejlónska
- Niacín
- Kyselina alfa-lipoová
Máte problém s tým, ako pri cukrovke správne pristupovať ku kontrolovaniu stravy?
Jednou z možností môže byť používanie menších tanierov. Odporúča sa tiež jesť menšie porcie, ale častejšie, aby sa predišlo výrazným výkyvom hladiny cukru v krvi. Tiež je vhodné mať vždy po ruke vhodné občerstvenie a nápoje na cestách.
Zdroj
https://www.webmd.com/diabetes/foot-problems – Diabetické problémy s nohami (anglicky)
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21510-diabetic-feet – Diabetes a stav nôh (anglicky)
Posledná aktualizácia článku: 15. 1. 2025