Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

Hypoglykémie

Hypoglykémia: Ako riešiť nízku hladinu cukru v krvi?

Cítite sa slabí a je vám zle? Aj keď môže ísť o prejav ochorenia, nemusí to tak nevyhnutne byť. Môže ísť totiž o prejav hypoglykémie, ktorá môže byť komplikáciou cukrovky. Aké má príznaky? A ako ju riešiť?

Hodnoty krvného cukru nie sú počas dňa nemenné. Reagujú nielen na to, čo počas dňa zjete, ale aj na stresovú záťaž, pohybovú aktivitu a mnoho ďalších faktorov. Preto sa môže stať, že aj u zdravého človeka začne hladina krvného cukru kolísať hore a dole.

U ľudí s prediabetom a diabetom je však dôležité, aby krivka cukru zostala čo najstabilnejšia a veľmi sa neodchyľovala ani jedným smerom. V opačnom prípade môže dôjsť k hyperglykémii alebo hypoglykémii, pri ktorej je hladina krvného cukru kriticky nízka. To môže v krajnom prípade vyústiť až do straty vedomia a ďalších vážnych problémov.

Ako hypoglykémiu rozpoznať? A ako si s ňou poradiť?

Čo je to hypoglykémia?

Hypoglykémia je stav, keď je hladina cukru (glukózy) v krvi nižšia ako štandardné rozmedzie. Glukóza je hlavným zdrojom energie pre telo, preto zníženie cukru pod prijateľnú hranicu spôsobuje problémy.

Hypoglykémia často súvisí s liečbou cukrovky. Avšak aj iné lieky a rôzne stavy – mnohé zriedkavé – môžu spôsobiť nízku hladinu cukru v krvi u ľudí, ktorí nemajú cukrovku.

Ako rozpoznať nízku hladinu krvného cukru – prejavy

Teraz sa pozrime na prejavy, na základe ktorých môžete pomerne ľahko rozpoznať, že máte vy, alebo niekto, koho poznáte, problémy.

Pokles cukru môže signalizovať:

  • Bledosť
  • Tras
  • Potenie
  • Bolesť hlavy
  • Hlad alebo nevoľnosť
  • Nepravidelný alebo zrýchlený tlkot srdca
  • Únava
  • Podráždenosť
  • Úzkosť
  • Problém so sústredením
  • Pocit na omdlenie a malátnosť
  • Mravčenie v perách a ústach

To sú však len počiatočné prejavy zníženej hladiny krvného cukru. Ak dôjde k ďalšiemu poklesu, priebeh môže byť ešte omnoho horší a dokonca môže ohroziť život.

Pokročilá hypoglykémia sa prejavuje:

  • Zmätenosťou a nezvyčajným správaním (človek sa môže iným zdať ako opitý)
  • Stratou koordinácie
  • Nezrozumiteľnou rečou
  • Rozmazaným videním
  • Nočnými morami
  • Záchvatmi
  • Stratou vedomia

Práve prejavy z kratšieho zoznamu bývajú veľmi vážne a na riešenie situácie môže byť potrebná lekárska pomoc, prípadne zásah niekoho iného, kto pomôže. (Môže to byť napríklad aj okoloidúci na ulici.)

Ak šoférujete, musíte si kontrolovať hladinu cukru v krvi pred každou jazdou a potom každé 2 hodiny počas jazdy. Ak máte nízku hladinu cukru v krvi, neveďte vozidlo najmenej 45 minút po tom, čo sa hladina cukru v krvi vráti do normálu.

Najčastejšie príčiny hypoglykémie

Hypoglykémia môže vzniknúť pri podávaní normálneho alebo väčšieho množstva liekov na zníženie hladiny krvného cukru, ak nie je zároveň dodržaný aj normálny príjem potravy. (Telo potom nemá dostatok glukózy a lieky znížia cukor pod zdravú hranicu.) Problémy však môže spôsobiť aj oneskorenie jedla alebo vynechanie niektorého z denných pokrmov. Rovnako môže hrať úlohu napríklad zvýšená fyzická námaha.

Hypoglykémia u zdravého človeka

Ako už bolo uvedené, hypoglykémia môže byť problémom aj u človeka, ktorý nemá diabetes či prediabetes.

Možné príčiny tohto javu môžu byť:

  • Pitie nadmerného množstva alkoholu
  • Užívanie niektorých liekov
  • Choroby pečene, obličiek alebo srdca
  • Anorexia
  • Tehotenstvo

Ako na prvú pomoc?

Ak sa stretnete s človekom, ktorý trpí hypoglykémiou a ste jediní, ktorí mu môžu poskytnúť rýchlu a účinnú pomoc, je dôležité poznať správny postup. Inak by sa mohlo stať, že aj napriek dobrému úmyslu dotyčnému ublížite.

V prvom rade je potrebné zistiť, či postihnutému správne fungujú životné funkcie. Najskôr ich preto skontrolujte. (Či dýcha, má tep…) To je potrebné hlavne v prípade, keď je osoba v bezvedomí. (Napríklad na ulici, v obchode, v hromadnej doprave a pod.)

Ak je človek pri vedomí, ale vykazuje príznaky hypoglykémie, v tejto chvíli mu dajte kocku cukru alebo sladený nápoj. Je dosť možné, že ak vy pri sebe nič také nemáte, diabetik bude mať pri sebe hroznový cukor, cukríky alebo sladený nápoj v taške/vrecku.

Ak ide o cukor, sladkosti a podobne, aby sa cukor rýchlejšie dostal do krvného obehu, mal by byť umiestnený na vnútornej strane líca medzi lícom a ďasnom.

Aby sa predišlo pádu, kolapsu alebo inej nepredvídateľnej situácii, diabetik by mal sedieť alebo by mal byť v stabilizovanej polohe.

Napokon nič nepokazíte tým, že k diabetikovi privoláte zdravotníka, ktorý sa o neho následne postará. Do jeho príchodu však kontrolujte životné funkcie a prípadne sa riaďte ďalšími pokynmi operátora integrovaného záchranného systému.

Zároveň platí, že osobe, ktorá je v zjavnom bezvedomí, nepodávajte do úst nápoj ani cukor, ak hrozí riziko udusenia. Ak viete, čo robiť, a ak má diabetik túto možnosť dostupnú, môže byť vhodná aj aplikácia glukagónovej injekcie, ktorá sa používa pri vážnej hypoglykémii. (Ak si nie ste istí, radšej to nerobte.)

Ako udržať normálnu hladinu cukru v krvi?

Ak vám pri lekárskych testoch pravidelne vychádza zvýšená hladina krvného cukru a chcete zdravší životný štýl doplniť o ďalšie metódy na podporu normálnej hladiny cukru, vyskúšajte prírodný doplnok stravy na podporu normálnej hladiny glukózy.

Ten dobrý spoznáte podľa toho, že v jeho zložení nájdete látky ako:

Výhodou takého doplnku stravy je, že niektoré zložky obmedzujú chuť na sladké. Vďaka tomu by ste mali ľahšie odolať pokušeniam v podobe nápojov a potravín, ktoré môžu k zvýšeniu hladiny cukru radikálne prispieť. Taktiež môžu podporiť zdravú redukciu hmotnosti, ktorá je pre správnu kompenzáciu diabetu a prediabetu taktiež veľmi dôležitá.

Dávajte si pozor aj na nedostatok spánku, na zlé duševné rozpoloženie, ktoré môže viesť k emočnému prejedaniu, na nedostatok vody počas dňa alebo na nedostatok vlákniny.

Počas dňa je taktiež múdre mať pri sebe neustále menšiu desiatu, ktorá pomôže udržať krivku krvného cukru čo najstabilnejšiu. Zároveň sa snažte vyvarovať väčším a menej častým porciám jedla. A nezanedbávajte ani priebežné meranie cukru a prevenciu u svojho ošetrujúceho lekára.

Zdroj

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypoglycemia/symptoms-causes/syc-20373685 – Všetko o hypoglykémii (anglicky)

https://www.nhs.uk/conditions/low-blood-sugar-hypoglycaemia/ – Nízky krvný cukor (anglicky)

Posledná aktualizácia článku: 28. 11. 2024

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

DIAPIL® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

Tradičná značka

vyvinuté a vyrobené v ČR

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru